Miejsce przy stole – usadź swoich gości

Miejsce przy stole na weselu czasami budzi wiele kontrowersji bo czy te winietki są takie potrzebne, czy wypada na siłę sadzać ciocię Jadzię koło cioci Wandy? W swoim życiu na weselach byłam już wiele razy i chyba tylko na 2/3 weselach nie było rozmieszczenia gości.

 

Dlaczego pary rezygnują z usadzania gości? 

 • Aby usadzić swoich gości trzeba poświęcić na to czas, nie możemy ustawiać winietek lub robić szkicu „jak leci” ponieważ znając naszą rodzinę, przyjaciół i znajomych powinniśmy wiedzieć kto z kim lubi rozmawiać a kogo lepiej koło siebie nie sadzać. Często w całym natłoku spraw usadzenie gości wydaję się być „błahostką” a potem zostaje nam 24h i często winietki lecą do kosza i „dzieje się wola nieba”.
 • Usadzenie gości jest też dodatkowym kosztem. Winietki to koszt od 1 zł – 7 zł za sztukę a więc nawet przy 100 osobach daję to dodatkowe 400/700 zł wydane bądź co bądź na papier 🙂
 • Wybierając miejsce przy stole dla każdego gościa musimy liczyć się z tym, że już kilka miesięcy przed weselem będziecie słyszeć głosy „tylko nie sadzaj mnie przy Zdziśku”, „ja nie chce siedzieć z Olgą” – niestety.

 

Dlaczego WARTO dla każdego gościa mieć miejsce przy stole?

 • Wchodząc na salę unikniemy przepychanek, dzikiego biegu, rzucania torebkami. Niestety gdy goście weselni dowiadują się, że każdy sam wybiera miejsce to zaczynają kombinować. Często bywa tak, że 5 par czyli 10 osób chce siedzieć koło siebie. Gdy nie ma wyznaczonych miejsc robi się to problemem. Ciocia Jadzia z Wujkiem Zenkiem siadając zostawią jedno krzesło wolne od kolejnej pary, gdy zrobi tak kilkanaście osób tworzą nam się  luki. Wszystko kończy się tym, że 10 osób stoi i nie ma gdzie siąść.
 • Wybierając winietki możemy do nich doczepić cukierki/lizaki/magnes i mieć podziękowanie dla gości za to, ze przybyli i spędzili z nami ten dzień i noc.

 

Rodzaje usadzenia gości:

 • winietki – czyli karteczki przy talerzu lub (aby nie zajmować miejsca na stole) na talerzu.
 • numery na stołach – i z nimi lista osób- stół nr. 1 i osoby które mają przy nim siedzieć. Jest to łatwiejsze rozwiązanie. Nie musimy mieć dokładniej strategii kto obok kogo siedzi ale jednak każdy będzie miał swoje miejsce.
 • tablica gości weselnych na sztaludze – najlepsze rozwiązanie dla osób które chcą mieć usadzonych gości ale nie mają ochoty na dokładne rozmieszczanie gości, chcą wydać mniej pieniędzy i pragną czegoś efektownego. Sztaluga musi być stać przy wejściu na salę na niej mamy rozpisane stoliki i osoby które przy nich siedzą.

 

Nigdy nie usadzamy koło siebie:

 • byłych małżonków (szczególnie gdy są z nowymi partnerami/rodzinami)
 • osób o skrajnie różnych poglądach
 • osób 80+ obok bardzo młodego towarzystwa
 • osób które bardzo się nie lubią

 

Na co zwrócić uwagę wybierając winietki/tablicę/numery stołów?

 • wybieraj czytelną czcionkę! Ostatnio będąc na swojej sali spojrzałam na winietki które przygotowała Para Młoda i niestety ale nie szło ich rozczytać. Może i czcionka ozdobna jest piękna ale nie na maleńkiej winietce.
 • postaw na prostotę tak aby gość podchodząc do miejsca widział na nim swoje imię i nazwisko. Pstre motylki i kwiatki nie są koniecznością.
 • jeżeli masz mało miejsca na stołach pomyśl o tym aby zamiast typowych winietek wybrać jednak sztalugę lub tablicę (możesz zajrzeć na zapi i zobaczyć jakie oni proponują rozwiązania)

 

 

Post Author: Paula Dowlasz

19 thoughts on “Miejsce przy stole – usadź swoich gości

  Podkowaa

  (28 sierpnia 2018 - 10:35)

  Ciekawy post! 🙂 ja juz wiem, ze na swoim slubie nie bede miala winietek 🙂 Kazdy siadzie gdzie bedzie chcial, po prostu 😉

   Paula Dowlasz

   (29 sierpnia 2018 - 08:32)

   Każda opcja ma swoje plusy i minusy 🙂

  Ewa

  (28 sierpnia 2018 - 16:00)

  Super post 🙂
  Dają do myślenia.
  Sama jeszcze nie wiem co wybiore ale wezmę pod uwagę Twoje argumenty

   Paula Dowlasz

   (29 sierpnia 2018 - 08:32)

   Super 🙂

  Aneta

  (29 sierpnia 2018 - 07:43)

  Bardzo ciekawy post dający do myślenia. Uważam, że warto się nim zainspirować przy organizacji nie tylko wesel, ale i innych większych imprez. 🙂

   Paula Dowlasz

   (29 sierpnia 2018 - 08:32)

   Dokładnie robiąc każde większe przyjęcie można rozmieścić gości 😉

  Akacja

  (29 sierpnia 2018 - 08:16)

  Najlepszym rozwiązaniem wydaje mi się podział na „stoły” unikamy bałaganu, a jednak dopuszczamy pewną swobodę.

   Paula Dowlasz

   (29 sierpnia 2018 - 08:31)

   Też tak uważam 🙂

  Edyta

  (29 sierpnia 2018 - 09:10)

  Takie ustawianie to podstawa.

  Dominika

  (29 sierpnia 2018 - 13:27)

  grunt to dobrze zaplanować. Dla mnie najlepse rozwiazanie to winietki plus listy

  Anne 18

  (29 sierpnia 2018 - 13:27)

  To bardzo ważny element wystroju sali i wesela, moim zdaniem. Każda para, która planuje wesele powinna takie porady przeczytać.

  Beata Herbata

  (29 sierpnia 2018 - 13:31)

  Teraz bym usadziła według siebie gości ale na szczęście żadne śluby już mi nie grożą i nigdy więcej ahhahha

  Wiktoria Wiki

  (29 sierpnia 2018 - 14:35)

  Dla mnie również świetnym pomysłem jest usadzanie gości według siebie. Ogólnie mam pomysł aby zrobić to według pokoleń, a nie według rodziny. Miejsce nasze, to znaczy gości weselnych powinno być na samym środku. I zdecydowanie odchodzę od okrągłych stołów, nie przekonują mnie do siebie 🙂 Świetny wpis! Te informacje na pewno pomogą niejednemu, przyszłemu małżeństwu 🙂

  Baśka

  (29 sierpnia 2018 - 14:58)

  Kiedyś usadzenie gości było i formą sztuki, i elementem etykiety spotkaniowej 😀
  Może i dobrze, że dziś nie trzeba się tak intensywnie zastanawiać, kogo posadzić po lewej, kogo po prawej i w jakiej kolejności wedle wieku, stanu etc. Ale zgadzam się: na imprezach w rodzaju wesele rozsadzenie gości jednak się przyda – choć nie jest za miło, gdy się trafi na ludzi z zupełnie innej bajki. Moja koleżanka wraz z narzeczonym trafiła na weselu swojej przyjaciółki do stolika dwóch udzieciowionych par i niestety okazało się, że niestety dla tych par żadne tematy nie o dzieciach nie istnieją. Więc w którymś momencie pary dzieciate zostały przy stoliku same, a para niedzieciata przeniosła się dyskretnie gdzie indziej…

  Zołza z kitką

  (29 sierpnia 2018 - 15:56)

  U nas winietki postawione były na „drzewkach”, o – takich: https://sklep.desoie.pl/winietki/482-stojaczek-na-winietke-drzewko-serce.html
  Nasze były dodatkowo „spersonalizowane” – ręcznie robiłam 70 maluteńkich, miętowych wstążeczek…;)

  Sylwia

  (29 sierpnia 2018 - 20:07)

  My wesele mamy dopiero w czerwcu 2020, ale już powoli rozglądam się za fajnymi rozwiązaniami, aby przy tym nie wydać majątku 😊 dlatego pomysł ze sztalugami jest dla mnie strzałem w dziesiątkę 😁 wgl przejrzałam ofertę ZAPI i mają naprawdę ciekawe produkty 😉

   Paula Dowlasz

   (30 sierpnia 2018 - 07:22)

   Oj czas szybko minie i zaraz bedzie 2020 😀

  Wiedźma

  (2 września 2018 - 16:59)

  Niedługo czeka mnie 18-tka córki. Teraz takie imprezy przypominają małe wesela. Fajny tekst biorąc pod uwagę, że mam dość skomplikowaną sytuację rodzinną i ciężko będzie usadzić rodzinę moją i rodzinę byłego męża 😀 zapisuję sobie wpis pod rękę!

  Łukasz Jarych

  (3 września 2018 - 07:31)

  Na pewno trzeba to dobrze rozplanować, ale i tak zawsz ktoś będzie niezadowolony 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *