Robimy sobie ogród zimowy * jak w pałacu *

Nie na zewnątrz, nie w domu a jednak gdzieś po środku powstaje ogród zimowy…

 

Kojarzysz scenę z filmu jak dwoje zakochanych w sobie ludzi siedzi na pięknej kanapie, pokrytej pięknym kocem i wszystkie ściany dookoła nich są ze szkła. Za oknem późny wieczór, dookoła nich zielone rośliny i tak sobie romantycznie patrzą na siebie pijąc grzane wino… No właśnie to jest ogród zimowy! Myślisz sobie po co coś takiego? To idealne miejsce aby się zrelaksować i wyhodować różne egzotyczne rośliny! Tęsknie zimą za latem a najbardziej właśnie za zielonymi liśćmi które dodają energii. Czy jest coś piękniejszego niż maj i moment w którym drzewa, rośliny, kwiaty zaczynają na nowo żyć? Dla mnie nie ma.

Ogród zimowy nie jest nowością już bardzo dawno temu były one często stosowane w architekturze. Najczęściej powstawały one w pałacach lub dworach szlacheckich i hodowano tam np. drzewka pomarańczowe, stąd nazwa ORANŻERIA.

W obecnych czasach ogród zimowy może mieć każdy i nie koniecznie musimy w nich hodować drzewka. Często takie ogrody służą jako salon – serce domu.  Są piętrowe, parterowe, przy domu ale czasami tworzą osobny budynek. Najlepiej jednak jeżeli ogród zimowy powstaje jako powiększenie naszego salonu czyli zupełnie nowe pomieszczenie.

 

Myślę, że picie kawy, czytanie książki  czy rozmyślanie zimą w takim miejscu to naprawdę zupełnie nowe i „tak jakby” luksusowe doznania. Na pewno wiele z Was zastanawia się jak to zimą tam nie jest zimno? Ogrody zimowe są tak tworzone, że latem nie mają prawa się przegrzać a zimą utrzymują optymalną temperaturę – taką jaką sobie wymyślimy, i taką w której mogą żyć nasze roślinki. Budowa ogrodu to nie zawsze ogromny koszt. Wszystko zależy od tego jakie mamy pomysły, jakiej on ma być wielkości i jaką ma mieć wysokość. Jakie chcemy w niej trzymać roślinki i czy ma być to serce domu czy tylko typowo miejsce do hodowania roślinek.  Często jest tak, że pierwszy projekt mamy za darmo.

 

 

Post Author: Paula Dowlasz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *