Czy ślub cywilny to PRAWDZIWY ŚLUB?

Czy ślub cywilny to prawdziwy ślub? Biała suknia z welonem jest zarezerwowana tylko na ślub kościelny. Duże wesele? Nigdy po ślubie cywilnym. Ślub cywilny to nie ślub! Naprawdę?

 

 

Przyznam Wam się dostaję białej gorączki jak czytam komentarze podobne to tych które napisałam wyżej. Na grupach ślubnych toczy się walka między Pannami Młodymi „cywilnymi” a Pannami Młodymi „kościelnymi”. Jednak PM* cywilne są dużo spokojniejsze w tych tematach i nie narzucają aż tak mocno swojego zdania ale wiele PM kościelnych nie umie ugryźć się w język.

Na początku powiem my bierzemy ślub kościelny a właściwie jak to teraz mądrze się mówi ŚLUB KONKORDATOWY. Dlaczego? A no dlatego, że aby ślub wyznaniowy wywoływał skutki zarówno wyznaniowe i prawne należy dopełnić kilku formalności jeszcze przed jego zawarciem.

Dlaczego więc bronie ślubów cywilnych? Nie bronię. Bo nie ma czego! Ślub cywilny jest prawdziwym ślubem. Dziwi mnie więc fakt tych konfliktów. Dziewczyna pyta czy na ślub cywilny może założyć białą suknie? Jakie są odpowiedzi? Nie możesz, nie wypada, jeśli biała to tylko skromna (żadnych falban, oby nie tren), nie zakładaj welonu bo nie wypada. Kolejne pytanie „dziewczyny bierzemy ślub cywilny i szukamy pomysłów na podziękowania dla gości” – odpowiedzi są nie w temacie bo ważniejsze jest to aby dać do zrozumienia, że po cywilnym NIE ROBI SIĘ dużego wesela. To tak samo jak przyjęło się, że po ślubie kościelnym tylko duże wesele. A jeżeli chcesz zrobić małe przyjęcie na 30 osób to „bezsensu brać ślub kościelny”.

Dlaczego ślub cywilny i ślub kościelny dla wielu to dwie zupełnie osobne szufladki. Biała suknia (jaką sobie PM wymarzy) może być i na ślub cywilny jak i na ślub kościelny. Welon, wianek, tiara, korona – możesz mieć co chcesz na głowie, a jeżeli nic nie chcesz to też dobrze. Po ślubie cywilnym można zrobić duże wesele (byłam na takim i to było świetne wesele). Dlaczego więc nadal ŚLUB CYWILNY wielu wydaje się gorszy? Dlaczego tak wiele kobiet które postanowiły przed Bogiem ślubować krytykują te które nie robią tego? Ślub kościelny kojarzy się z taką magią, otoczką tego ważnego dnia ale ślub cywilny również może mieć magiczną otoczkę. Nawet piękniejszą otoczkę bo ślub cywilny możemy wziąć wszędzie np. w pięknym plenerze?

 

„Gdy zdecydowaliśmy się na ślub cywilny, nasze rodziny bardzo się burzyły. Bo to wstyd przed innymi, bo przecież powinnam iść w białej sukni do ołtarza. Na szczęście nie ulegliśmy. Ceremonia odbyła się w pięknym zabytkowym spichlerzu. Trwała krótko, towarzyszyli nam tylko najbliżsi, a nie ciotki i wujkowie, których nawet nie widziałam wcześniej na oczy. Za pieniądze, które wydalibyśmy na tradycyjne weselicho, spędziliśmy dwa tygodnie na rajskich Malediwach” – przekonuje Ewa.

„Ślub kościelny też można brać bez wesela i w kameralnym gronie. Nie wiedzę nic romantycznego w wygłaszaniu przysięgi przed byle urzędasem” – twierdzi tymczasem Zuzanna i dodaje: „Taki ślub właściwie nic nie znaczy, to żadne zobowiązanie. Chyba jest dobry tylko dla faceta, który spotyka później młodszą i ładniejszą kobietę i może bez problemu uwolnić się od żony”.  Źródło – PAPILOT

 

Nie każdy czuję potrzebę aby przed ołtarzem wygłaszać przysięgi i czy to znaczy, że jest gorszy? Nie każdy może wziąć ślub kościelny, ale co najważniejsze nie każdy CHCE! I nie ma w tym nic złego. Moim zdaniem dużo gorzej jest afiszować się tym, że bierze się ślub kościelny i narzekać na całą jego otoczkę: nauki przedmałżeńskie, poradnie rodzinną, rozmowy z księdzem – jeżeli jesteś tym oburzony to po co Ci to? Ślub kościelny NIE JEST LEPSZY! Rób tak jak czujesz ale nie narzucaj swojego zdania innym przyszłym małżeństwom. I tak peeee.eees do ślubu kościelnego możesz iść w czarnej sukience, bo w tym dniu to nie o sukienkę chodzi. Dziewczyny zejdźmy na ziemię.

 

I jeszcze jedno ps. zobaczcie jak to jest z tą bielą na weselach, nie zawsze PM zakładały białe suknie – [ K L I K ]

 

*- Panna Młoda

 

Zapraszam Cię do mnie:

Mój kanał na YouTube – [ K L I K ]

Moja grupa odchudzająca – [ K L I K ]

Mój INSTAGRAM – [ K L I K ]

 

 

_____

A czy jest tutaj ktoś kto posiada prawo jazdy? Pewnie jest was wielu. Wiecie o tym, że KAŻDY kierowca ma obowiązek posiadania ważnego ubezpieczenia OC , z którego w razie wypadku drogowego zostanie wypłacone odszkodowanie. Ale… czy dokładnie wiecie ile Wam się należy tego odszkodowania i po jakim czasie je dostaniecie? O tym nie zostajemy informowani. I w razie wypadku działa to na naszą niekorzyść. Na szczęście istnieje Kancelaria która prowadzi skup odszkodowań . Odkupują odszkodowania za kwoty adekwatne do powstałych szkód. Wszystkie sprawy dokładnie analizują i szybko wypłacają gotówkę prosto na Twoje konto :-).

Post Author: Paula Dowlasz

16 thoughts on “Czy ślub cywilny to PRAWDZIWY ŚLUB?

  shila

  (12 lutego 2019 - 14:54)

  Wojna między wyższością ślubu kościelnego nad cywilnym, jest tak samo bezsensowna, jak wojna który poród jest bardziej porodem (SN czy CC)… Ludziom się nudzi 😀 Ślub to ślub – poród to poród 😀

   Paula Dowlasz

   (12 lutego 2019 - 18:50)

   Otóz to! W punkt 🙂

  Karolina z Rudeiczarne.pl

  (12 lutego 2019 - 17:07)

  Nigdy nie zrozumiem tego całego zamieszania. To od Młodych powinno zależeć, czy biorą kościelny, cywilny, czy robią wesele czy nie, czy zapraszają gości czy nie. I innych nie powinno to męczyć i dręczyć. Bo to w końcu Młodych dzień, który zapamiętają do końca życia, takim. jaki sobie zaplanowali i wymarzyli. Więc tak, cywilny to jak najbardziej ślub! 🙂

  Anka

  (12 lutego 2019 - 23:49)

  My z mężem braliśmy ślub cywilny, miałam biała suknie ślubną , organizowalismy wesele na 60osob. Mój mąż nie wierzy, ja nie wiem czy wierzę. Przysięgę skladalismy sobie. Nie chciałam składać przysięgi przed Bogiem w którego mój mąż nie wierzy a ja nie wiem czy wierzę, to dopiero nie miałoby sensu. Odnośnie wesela wiele się nasłuchaliśmy, że to tyko wywalanie pieniędzy w błoto, na szczęście szliśmy za głosem serca i zorganizowaliśmy ślub i wesele po swojemu.

  Zamiast przejmować się tym co wypada sugeruję kierować się sercem i tym czego my chcemy a nie tym czy ktoś twierdzi, że na ślub cywilny nie wypada ubierać białej sukni czy welonu, że nie wypada robić wesela a jak już jest to zaprosić bandę zrzędzących ciotek którym wesele będzie się niepodobalo jeszcze zanim na nie pojadą. Nasz ślub był idealny, dlatego, że taki jak My chcieliśmy. Nie zapraszalismy toksycznych ludzi dzięki czemu w ten dzień dostaliśmy ogrom miłości i wsparcia, dla nikogo nie miał znaczenia rodzaj ślubu. Mama i babcia i tak płakały 😉

  krystynabozenna

  (13 lutego 2019 - 11:13)

  Taka jest tradycja, że co innego jest ślub cywilny a co innego kościelny czyli konkordatowy,
  na całym świecie tak jest ,że jest jakaś tradycja i coś jest uznawane lub nie.
  Jak zwykle trzeba w tym wszystkim zachować spokój 🙂

  klaudia j

  (15 lutego 2019 - 07:01)

  pewnie,ze normalnu slub, choc bez porownaniaz klimatem…

   Paula Dowlasz

   (15 lutego 2019 - 09:07)

   A wytłumacz mi DLACZEGO uważasz, że ślub cywilny nie ma klimatu? 😛

  Avka

  (15 lutego 2019 - 07:08)

  O mój Boże. Ja zrobiłam furrorę swoim ślubem konkordatowym, bo nie robiłam wesela. Na slubie byli tylko świadkowie, nasi rodzice dziadkowie. Zamiast jednej babci ( zaniemogła) przyjechala jej córka z męzem. Miałam suknie ślubną, choc nie tą z żurnali, nie miałam welonu bo akurat nie chciałam. Nie zatańczylismy pierwszego tańca, bo po ślubie zapraszaliśmy wszystkich do restauracji tylko na tort i obiad. Ile ja się nasłuchałam, ze trzeba albo zrobić wystawne wesele, albo wziąć cichy ślub, po ciemku gdzieś na uboczu koscioła tylko ze swiadkami, bo nie wypada robić mszy slubnej i nie mieć wesela. Niczego nie żałuję, to był jeden z najwspanialszych dni w moim zyciu😊.

   Paula Dowlasz

   (15 lutego 2019 - 09:08)

   wow no i super :-). Najważniejsze to wszystko robić w zgodzie ze sobą 😛

   Anna

   (26 marca 2019 - 12:15)

   Pytanie nie do mnie, ale odpowiem, bo mam takie samo zdanie. Tzn, że klimat nie do porównania, a nie , że cywilny klimatu nie ma. Brałam udział w kilku ślubach kościelnych i cywilnych (każdy w USC). Trudno wytłumaczyć klimat, bo to jedynie sprawa odczucia. Po rozłożeniu na czynniki;) stwierdzam, że jest to chyba kwestia miejsca (kościół jest miejscem bardziej majestatycznym niż budynek urzędu) i rytuału (razem aż do śmierci jest dla mnie bardziej podniosłe).

  Martawteatrze

  (15 lutego 2019 - 10:17)

  Bardzo się cieszę, że jeszcze nie muszę podejmować decyzji, ale szczęście w życiu nie zależy chyba od tego jaki kto ślub weźmie.

  AGI.MS - blog o butach

  (15 lutego 2019 - 11:11)

  Sama brałam ślub cywilny …w ogrodzie. Świeżo po wprowadzeniu takiej możliwości w Polsce. W pięknej białej sukni z całonocną zabawą weselną. Tak, jak tradycyjne wesela wyglądają. Myślę, że to decyzja pary młodej i nie powinno się tego komentować 🙂

  czerwonafilizanka

  (15 lutego 2019 - 11:30)

  ZArówno jeden jak i drugi ślub ma swój nie powtarzalny klimat.

  Karolina / Nasze Bąbelkowo

  (15 lutego 2019 - 20:42)

  Od naszego ślubu kościelnego minęło 9 lat – i od tamtej pory światopogląd uległ sporym zmianom. Gdybym miała decydować o tym po raz drugi – wolałabym przysięgać przed urzędnikiem, niż przed księdzem. I pewnie zaraz po ślubie zerwalibyśmy się na lotnisko i polecieli gdzieś daleko za pieniądze zaoszczędzone na weselu 😉

  Kasia Hartung

  (15 lutego 2019 - 21:35)

  A my jesteśmy jeszcze gorsi, bo żyjemy bez ślubu!:) Razem 15 lat, od 6 lat jesteśmy rodzicami i jesteśmy bardo szczęśliwi 🙂

  Tomeek

  (18 lutego 2019 - 09:03)

  Cywilny w zupełności wystarczy 😉 Niestety, ale ślub kościelny to często spełnienie oczekiwań rodziny…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *