Wypoczynek na Mazurach – w krainie tysiąca niespodzianek!

Gęste, liściaste lasy, zapraszające do wytchnienia w cieniu koron drzew. Łagodne wzniesienia i jeziora, po których można pływać bez końca. Urokliwe miasta, miasteczka i wsie, pełne zaskakującej architektury, noszącej ślady historii. O wspaniałościach Mazur napisano już niezliczone tomy, jednak tego, co tam najważniejsze, nie sposób znaleźć w książkach. Trzeba tu po prostu przyjechać.

Jeziora i wody Mazur – tysiąc to ledwie początek

Osobom, które nie miały do tej pory okazji spędzić czasu na Pojezierzu Mazurskim, tereny te kojarzą się najmocniej z obiegową nazwą „Krainy Tysiąca Jezior”. Nie jest to bynajmniej retoryczna przesada – można nawet powiedzieć, że nazwa ta nie oddaje Mazurom sprawiedliwości. Bezkresne kilometry mazurskich wód, wypełniających niecki po zlodowaceniu sprzed kilkunastu tysięcy lat, stanowią skarb unikalny w skali światowej. Miłośnicy żeglowania, kajaków czy rowerów wodnych przybywają tłumnie tu po kolejne przygody i relaks wśród kojących fal.

Wypoczynek na rozgrzanych letnim słońcem plażach, ekscytująca przeprawa przez Kanał Elbląski albo zapierający dech w piersiach spływ Krutynią zdają się potwierdzać, że Mazury nie mają konkurenta, jeśli chodzi o rozrywki związane z wodą. Bez względu na to, czy wakacyjnym celem stanie się popularna miejscowość w stylu Mikołajek lub Giżycka, czy nieznana nikomu wioska, mazurskie jeziora z całą pewnością spełnią pokładane w nich oczekiwania. Ich czar najpewniej nie minie wraz z zakończeniem urlopu, podszeptując przez następne miesiące kolejne pomysły na spędzenie czasu wśród błyszczących tafli wód.

Z dziećmi na Mazury? Trudno o lepszy wybór!

Ten niesamowity region od lat stanowi cel rodzinnych wycieczek i urlopów. Rodziców z maluchami przyciągają tu nie tylko rozmaite wodne atrakcje – równie istotne okazują się choćby nadzwyczajna okazja do obcowania z lokalną przyrodą. Tereny Mazur zaliczane są do obszaru zwanego Zielonymi Płucami Polski, która to nazwa odnosi się do ogromnej liczby ściśle zalesionych hektarów tych okolic. Każdy spędzony tu dzień można przyrównać do specjalnej audiencji u Matki Natury, a jej królestwo czeka tylko na odkrycie przez ciekawe świata umysły maluchów. 

Nigdzie indziej niespotykane gatunki chronionych roślin, zwierząt i grzybów pozwolą zainspirować dziecko do głębszej refleksji nad otaczających nas światem. Wspólne spacery po lasach, wzgórzach i parkach, zakończone niespiesznym obiadem w znakomitej restauracji, pomogą w zacieśnianiu więzi rodzinnych, które potrafią ucierpieć w natłoku codziennych problemów. Dynamicznej aktywności dla dzieci dostarczą przy tym atrakcje takie, jak przygoda w Muzeum Indian w Spytkowie obok Giżycka, przejazd kolejką wąskotorową w Ełku czy podziwianie eksponatów w Muzeum Sprzętu Wojskowego w Mrągowie.

Leśne SPA Mazury – magia totalnej odnowy

Wielogodzinne wędrówki po szlakach dzikiej przyrody Mazur pozwalają turystom na odkrywanie, z jak unikatowymi terenami mają do czynienia. Ponadto niektóre z obszarów chronionych, wartych odwiedzenia w tym rejonie, kryją w sobie coś więcej poza możliwością podziwiania cudów natury z daleka. Czy znajdzie się ktoś, kto nie chciałby choćby na tydzień uciec od zgiełku miasta do położonej w lesie rezydencji, gdzie spełnione zostaną jego wszelkie potrzeby? Choć trudno w to uwierzyć, takie miejsca istnieją nie tylko w baśniach! 

Najlepszym przykładem tego jest hotel SPA Mazury pod patronatem marki dr Irena Eris, położony w niesamowitym Parku Krajobrazowym Wzgórz Dylewskich drirenaerisspa.pl/wzgorza-dylewskie. Głęboko przemyślana koncepcja jego powstania miała połączyć w jedno niezrównane korzyści z przebywania na terenie nieskażonym cywilizacją z wachlarzem indywidualnych zabiegów kosmetycznych i relaksacyjnych. Pobyt w miejscu tak inspirującym, jak ten doskonale wyposażony hotel z basenem na Mazurach, przyniesie upragniony wypoczynek zarówno w pełnym rodzinnym gronie, jak i w czasie samotnej, pełnej skupienia wyprawy.

Mazurskie eksploracje – historia mniej znana

O słynnych polach Grunwaldu czy majestatycznym zamku Krzyżaków słyszeli już chyba wszyscy. W przewodnikach po Mazurach i okolicach łatwo napotkać także dokładne opisy Wilczego Szańca albo pruskiej Twierdzy Boyen, gdzie kierują swoje kroki osoby odwiedzające po raz pierwszy te strony. Ale czy wśród mazurskich zabytków, cudów architektury i sztuki znajdzie się także gratka dla wytrawnego podróżnika, który poszukuje historii nieprzeciętnych? Bez najmniejszych wątpliwości! 

Religijne dzieje Mazur podsuwają tu szereg doskonałych propozycji na początek. Niewiele jest w Polsce miejsc, gdzie zachowała się tak duża liczba przepięknych cerkwi czy cmentarzy ewangelickich, opowiadających o burzliwej przeszłości ich otoczenia. Wśród tych ostatnich na szczególną uwagę zasługuje tak zwana Piramida w Rapie – rodzinny grobowiec, wokół którego zdążyła narosnąć już niejedna legenda. Na północy regionu można natomiast podziwiać wyjątkowe pozostałości nieczynnego mostu kolejowego w Stańczykach o imponującej wysokości 36 metrów. Nie warto także przeoczyć licznych ceglanych wież ciśnień, jak pochodząca z okresu lat 40-tych XX wieku wieża w Nidzicy.

Post Author: Paula Dowlasz

3 thoughts on “Wypoczynek na Mazurach – w krainie tysiąca niespodzianek!

  Świat Karinki

  (20 września 2019 - 09:50)

  Mazury to mój rodzinny dom, choć teraz mieszkamy w warszawie to uwielbiam tam wracać

  Bożena

  (20 września 2019 - 10:08)

  Na Mazurach nie byłam chyba tylko zimą. Choć to mnie kusi. Lubię ten spokój o ciszę. Jesteśmy znad morza, zawsze skręcamy w lasy, żeby nacieszyć się zielenią.

  TosiMama

  (20 września 2019 - 22:01)

  Jeszcze nigdy nie byłam na Mazurach, marzę o tym, żeby się tam w końcu wybrać!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *