BLOGMAS #1 – powrót do dzieciństwa.

BLOGMAS – czas start!

Zacznę od tego czym jest blogmas i jak on będzie wyglądał na moim blogu. Postanowiłam w oczekiwaniu na naszego Synka umilić sobie czas i napisać dla Was 12 typowo świątecznych wpisów. Teoretycznie po drodze do 24.12 czyli wigilii powinnam urodzić dlatego przygotowuje artykuły w listopadzie. Nie biorę się za codzienne wpisy a mam plan aby artykuły pojawiały się co drugi dzień w południe. A więc startujemy dziś czyli 1.12!

www.pauladowlasz.pl

Powrót do dzieciństwa?

Grudzień, Mikołajki, Święta Bożego Narodzenia to bardzo sentymentalny czas, często siadamy wtedy z kubkiem gorącej zimowej herbaty i przypominamy sobie najlepsze, najciekawsze momenty naszego dzieciństwa. Co pamiętam? Oj dużo! U nas w domu zawsze święta były pełne magii. Ubieranie choinki zawsze odbywało się ok. 17 grudnia. Nigdy nie czekaliśmy z tym do wigilii i jestem ogromną przeciwniczką ubierania choinki dopiero na wigilię. Według mnie to zabieranie sobie pięknych chwil. Pamiętam, że kiedyś były modne choinki jednokolorowe, później dwukolorowe. Dobrze pamiętam te piękne choinki tylko w srebrze, kolejny rok tylko w granacie a później choinka cała na czerwono. Następne lata pozwoliły aby choinka była np. złoto-srebrna. Teraz na naszej choince wisi wszystko. Zaczynając od bombek, pierników, lizaków, cukierków kończąc na suszonych plastrach cytryn.

Dokładnie pamiętam jak trzeba było piec ciasteczka dla Mikołaja. Zostawiało się je na talerzyku wraz z ciepłym mleczkiem w wieczór 5 grudnia ponieważ w noc 5/6 grudnia dzieje się magia i Mikołaj przynosi prezenty „do buta”. W naszym regionie Mikołaj wkłada prezenty właśnie do butów więc wieczorem 5 grudnia wszystkie dzieci ale też dorośli czyszczą swoje obuwie.

Pisanie listu do Świętego Mikołaja również było tradycją. Zawsze miałam długą listę prezentów i chyba każdego roku byłam bardzo grzeczna bo pod choinką było wszystko! Albo prawie wszystko…:)

Wspólne pieczenie ciast, gotowanie, przystrajanie domu – to są cenne wspomnienia i piękne chwile. Zostałam tak nauczona, że na święta Bożego Narodzenia powinno być pięknie i magicznie. Nie musimy wydawać tysięcy na ozdoby bo nawet papierowe łańcuchy które wtedy robiłam miały specjalne miejsce w domu. Tamte momenty sprawiły, że teraz jako dorosła osoba od października zbieram świąteczne ozdoby, piekę pierniczki i szykuje się aby 1 grudnia – czyli dziś odpalić się z pełną mocą :).

Zapraszam do mnie:

mój instagram – KLIK

moja grupa odchudzająca – KLIK

moje vinted -sprzedaje za grosze – KLIK

Post Author: Paula Dowlasz

22 thoughts on “BLOGMAS #1 – powrót do dzieciństwa.

    Bookendorfina Izabela Pycio

    (1 grudnia 2020 - 09:51)

    Zawsze od grudnia zaczynam intensywne wczuwanie się w świąteczny klimat, nie na szaleństwo przygotowań, ale złapania ducha wielopokoleniowych tradycji.

      Paula Dowlasz

      (1 grudnia 2020 - 10:32)

      Świąteczny klimat jest piękny!

    Rene

    (1 grudnia 2020 - 10:28)

    U nas zawsze ubieramy choinkę w Wigilię, to już taka tradycja z dziada pradziada. Zawsze tata przynosi choinkę z lasu a dzieci mozolnie ubierają. Myślę, że to też dlatego aby najlepszy nastrój był dopiero w Wigilię…pewnie gdybyśmy dużo wcześniej zaczęli to do Świąt było by to już takie oklepane a tak to jest wielkie wow. Ozdoby zawsze siedzą do Matki Boskiej Gromnicznej, a więc ponad miesiąc więc jest czas nacieszenia się tym wszystkim. Oczywiście szanuje to, że inni ubierają dom wraz z pojawieniem się grudnia.

      Paula Dowlasz

      (1 grudnia 2020 - 10:32)

      Dużo osób ma tradycje, że ubiera choinkę dopiero w wigilię :). U nas choinka jest ok. 18/19 grudnia. Nie wyobrażam sobie ubierać jej w wigilie ze względu na brak czasu w tym dniu :P.
      A jeśli chodzi o dom, lampeczki itp to zawsze start od początku grudnia i wszystko jest do końca stycznia :)! Także dwa miesiące w pięknym klimacie 🙂

    Asia/ Lemur Podroznik

    (1 grudnia 2020 - 10:48)

    Absolutnie kocham i uwielbiam Boze Narodzenie. Prezenty zaczynam przygotowywac z niemal rocznym wyprzedzeniem, w polowie listopada nastawiam piernik staropolski, a wraz z nadejsciem 1 grudnia zaczynam dekorowac dom i otwierac kalendarz adwentowy:) P.S. Bardzo fajny pomysl z tymi wpisami!

      Paula Dowlasz

      (1 grudnia 2020 - 14:35)

      Piernik staropolski – kusił mnie w tym roku 😀

    Natalia Róża Świat Tomskiego

    (1 grudnia 2020 - 10:53)

    I to jest piękne. Należy cieszyć się tym czasem i go celebrować. To czy te święta będą piękne zależy tylko od nas samych.

      Paula Dowlasz

      (1 grudnia 2020 - 14:35)

      Zgadzam się :).

    alexxia.pe

    (1 grudnia 2020 - 11:33)

    Za dzieciaka uwielbiałam ten świąteczny klimat ?? Pamiętam jak 6 grudnia polowałam na mikołaja ?

      Paula Dowlasz

      (1 grudnia 2020 - 14:35)

      Ohh tak… 🙂

    Karolina/Nasze Bąbelkowo

    (1 grudnia 2020 - 12:31)

    Ja też wracam myślami do czasów dzieciństwa dzięki mojemu synkowi – i chciałabym,żeby jego Święta były jeszcze bardziej magiczne,niż moje.

      Paula Dowlasz

      (1 grudnia 2020 - 14:35)

      Oj tak dla dzieci to już na pewno chce się jak najlepiej :)! Ja czekam na mojego Synka który ma się urodzić za ok 2 tygodnie 🙂

      Bookendorfina Izabela Pycio

      (1 grudnia 2020 - 15:50)

      U nas prawdziwa magia świąt była dopóki żyła moja babcia, wspaniale zbierała wszystkich w te dni, cała duża rodzina się gromadziła.

    Honorata

    (1 grudnia 2020 - 17:16)

    My już też mamy napisane listy do Mikołaja, a dalsze przygotowania w toku.

      Paula Dowlasz

      (1 grudnia 2020 - 20:16)

      Super 🙂

    Aga

    (1 grudnia 2020 - 18:30)

    Ten przedświąteczny czas jest chyba najbardziej magiczny w całym roku!

      Paula Dowlasz

      (1 grudnia 2020 - 20:17)

      Zgadzam się 🙂

    toksyczna kosmetyczka